Straż Miejska do likwidacji?

Co poprawić w mieście? Sugestie, pomysły i inne mile widziane!

Re: Straż Miejska do likwidacji?

Postprzez gadas » 08 Sty 2012, 12:42

.
Ostatnio edytowany przez gadas, 24 Lut 2012, 19:13, edytowano w sumie 1 raz
gadas
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 277
Rejestracja: 02 Lip 2011, 10:53
Miejscowość: NDMaz.O.M.

Re: Straż Miejska do likwidacji?

Postprzez rather » 08 Sty 2012, 15:51

A dlaczego nie wystarczy? W tej chwili SM nakłada mandaty na mniej niż 70 pojazdów (za znak B-5 jest 250zł wg. taryfikatora). Załóżmy, że przy zwiększeniu skuteczności byłoby to 200 mandatów miesięcznie (ok. 10 dziennie). Co więc musiałby robić strażnik zajmujący się wysyłaniem mandatów?

1. Przejrzeć zapis z 24h monitoringu. Brzmi to może groźnie, ale wystarczy sprzęgnięcie kamery z czujnikiem za 30zł, który wisząc np. na wysokości 3m będzie odnotowywał przejechanie każdego pojazdu wyższego niż 3m. Przez pewien czas pracowałem w firmie specjalizującej się w systemach monitoringu i wiem, że 99% systemów CCTV umożliwia integrację zapisu z sygnałami z zewnętrznych czujników. Później tylko siadasz i przeglądasz zapisy z czasów sygnalizowanych przez czujnik. Jak jeszcze do tego dodasz za paręset złotych system rozpoznawania tablic rejestracyjnych to od razu otrzymasz bazę z numerami tablic rejestracyjnych. Czyli strażnik tylko siedzi i i zaznacza do odczytania tablice z pojazdów innych niż autobusy, dostawczaki do 3.5t, itp. Nie przypuszczam, żeby całość zajęła więcej niż 60minut - nie ogląda przecież całego zapisu, tylko kilka sekund z przejazdu zamarkowanego pojazdu.

2. Z otrzymanej bazy wywala ciężarówki, które dostały od Kowalskiego zgodę na niszczenie nawierzchni dróg na terenie miasta. No ale to akurat zajmuje 10s, bo polega tylko na połączeniu dwóch baz danych.

3. Pozostałe pojazdy (pewnie ok. 10-20szt dziennie) sprawdza w CEPiKu (przyznam, że nie wiem ile trwa ten element, ale chyba nie więcej niż minutę na pojazd?), przepisuje dane na gotowe formularze (korespondencja seryjna się kłania), drukuje wezwania, nalepki adresowe itp. Wsadza do koperty, zakleja i daje do wysłania.

Uważasz, że trzeba na to więcej niż 2h dziennie?
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Straż Miejska do likwidacji?

Postprzez IronRun » 08 Sty 2012, 21:01

Poczytajcie ostatni Tygodnik Nowodworski jak tam pięknie napisano o współpracy SM ze wszystkimi dookoła no i o "Księciu" z OM :)
NUTPro Tech - technologia w sporcie i dla sportu
IronRun
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 236
Rejestracja: 14 Lis 2010, 20:49

Re: Straż Miejska do likwidacji?

Postprzez rather » 08 Sty 2012, 21:31

Ja chętnie wypożyczę do przeczytania (oczywiście za pokwitowaniem :D), bo jakoś nie udało mi się nabyć. Wygląda na to, że temat na pierwszej stronie okazał się mocno chwytliwy i mieszkańcy wykupili już w czwartek cały nakład :)
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Straż Miejska do likwidacji?

Postprzez gadas » 08 Sty 2012, 21:49

.
Ostatnio edytowany przez gadas, 24 Lut 2012, 19:14, edytowano w sumie 1 raz
gadas
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 277
Rejestracja: 02 Lip 2011, 10:53
Miejscowość: NDMaz.O.M.

Re: Straż Miejska do likwidacji?

Postprzez Chelsea » 08 Sty 2012, 21:59

IronRun napisał(a): Poczytajcie ostatni Tygodnik Nowodworski jak tam pięknie napisano o współpracy SM ze wszystkimi dookoła no i o "Księciu" z OM


Tygodnik Nowodworski bierze się za kontrowersyjne tematy, żeby (od)zyskać czytelników.
Dobra metoda, zważywszy, że nowodworski rynek medialny na naszych oczach się zmienia i konkurencja jest coraz większa.
Bardzo ciekawy artykuł, autorstwa samej pani Daniszewskiej, na temat nowodworskich mediów i nie tylko ... publikuje z kolei Gazeta Nowodworska. Ale to sprawa na inny wątek ...
Chelsea
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 821
Rejestracja: 18 Gru 2010, 09:08
Płeć: kobieta

Re: Straż Miejska do likwidacji?

Postprzez rather » 08 Sty 2012, 22:00

gadas napisał(a):(...)nie uważam za słuszne zatrudnianie kogoś na 1/4, etatu (...)

Ale przecież nie chodzi o to żeby kogoś zatrudniać na dwie godziny dziennie. Po prostu bierzesz kogoś na cały etat, z czego przez 1/4 załatwia sprawę mandatów za wjazd do miasta.

Chelsea napisał(a):(...)Bardzo ciekawy artykuł, autorstwa samej pani Daniszewskiej, na temat nowodworskich mediów i nie tylko ... publikuje z kolei Gazeta Nowodworska. Ale to sprawa na inny wątek ...

Ten o dudkowej telewizji co dostaje kasÄ™ z UM?
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Straż Miejska do likwidacji?

Postprzez IronRun » 09 Sty 2012, 10:32

Mogę dać do przeczytania, jeszcze nie zamieniłem na kartki wbijane na haczyk w kibelku za chałupą :)
NUTPro Tech - technologia w sporcie i dla sportu
IronRun
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 236
Rejestracja: 14 Lis 2010, 20:49

Re: Straż Miejska do likwidacji?

Postprzez rather » 09 Sty 2012, 10:56

To chwilowo nie zamieniaj :)
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Straż Miejska do likwidacji?

Postprzez gadas » 09 Sty 2012, 12:15

.
Ostatnio edytowany przez gadas, 24 Lut 2012, 19:15, edytowano w sumie 1 raz
gadas
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 277
Rejestracja: 02 Lip 2011, 10:53
Miejscowość: NDMaz.O.M.

Re: Straż Miejska do likwidacji?

Postprzez IronRun » 10 Sty 2012, 08:09

Nie wiem czy wklejanie skanu nie jest naruszeniem praw autorskich, a wydania on-line jeszcze nie ma.
NUTPro Tech - technologia w sporcie i dla sportu
IronRun
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 236
Rejestracja: 14 Lis 2010, 20:49

Re: Straż Miejska do likwidacji?

Postprzez gadas » 10 Sty 2012, 12:04

.
Ostatnio edytowany przez gadas, 24 Lut 2012, 19:16, edytowano w sumie 1 raz
gadas
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 277
Rejestracja: 02 Lip 2011, 10:53
Miejscowość: NDMaz.O.M.

Re: Straż Miejska do likwidacji?

Postprzez rather » 14 Sty 2012, 20:55

Nowodworski24.pl z uporem lepszym godnej sprawy publikuje kolejny odcinek osiągnięć Straży Miejskiej. W ubiegłym tygodniu dzielni strażnicy między innymi:
- ujęli rowerzystę który poruszał się rowerem po drodze mimo zakazu sądowego (przy wsparciu policji :D)
- zabezpieczyli kolejne "ścierwo" (po raz kolejny gratulacje za celny dobór określeń)
- wlepili bliżej nie określoną ilość mandatów

BTW - czy po zlikwidowaniu SM w Nasielsku i Zakroczymiu spadł poziom poczucia bezpieczeństwa mieszkańców? Zaczęto mordować i gwałcić na ulicach? Kierowcy nagminnie naruszają przepisy? Macie jakieś wieści z tych pozbawionych profesjonalnej ochrony miast?
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Straż Miejska do likwidacji?

Postprzez ukasz » 15 Sty 2012, 12:11

Jeśli chodzi o Nasielsk, to nie wiem jak było tam kiedyś jak funkcjonowała SM. Obecnie z różnych źródeł wiem, że lepiej po zmroku nie spacerować w okolicach parku.
****tchórzliwie pomrukujący forumowicz****
ukasz
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1129
Rejestracja: 25 Lut 2011, 13:28

Re: Straż Miejska do likwidacji?

Postprzez mamaka » 15 Sty 2012, 17:31

Jeśli komuś chciałoby się czytać to zachęcam do lektury http://www.nik.gov.pl/kontrole/wyniki-k ... ,7501.html

Wyniki kontroli NIK dot.funkcjonowania straży miejskiej w dużych miastach.

Co do zlikwidowanych straży - w Zakroczymiu podobno nie jest odczuwalna różnica, ale to (jak mówią znajomi) dlatego, że w okresie kiedy straż funkcjonowała ich działalność nie była odczuwana przez mieszkańców. Straż funkcjonowała w godzinach 8-16 od poniedziałku - piątku. Słyszałam również, że w przypadku interwencji często w prace wtrącał się szef i nakładane mandaty (za odprowadzanie ścieków np. do rowu, za wyrzucanie odpadów do lasu) musiały być anulowane - ale to pogłoski, także nie mam 100% pewności.
Na etapie powoływania straży nikt nie podjął się analizy kosztów jakie będzie ta jednostka generowała i powołanie jej uchwałą w 2009 roku nie było poprzedzone jakimkolwiek rachunkiem zysków i strat, a jedynie widzi mi się burmistrza i radnych.
No i ta presja, że wszyscy mają to my też.
Rozwiązanie było równie nieprzemyślane jak powołanie. no ale to charakterystyczne zachowanie dla znacznej grupy włodarzy małych gmin.

Co do NDM - miałam kilkakrotnie przyjemność zgłaszać interwencję w straży miejskiej i za każdym razem straż interweniowała. Czy skutecznie? trudno powiedzieć, bo incydenty się powtarzały, ale to wybryki młodzieży - także trudno temu zaradzić.

Publikowane przez SM raporty z pracy wyglądają rzeczywiście żenująco - i wg mnie skwantyfikowanie nie jest najlepszym rozwiązaniem na zobrazowanie tego typu pracy.
Jeśli w poniedziałek przez 4 godziny strażnicy pilnowali porządku przy ulicy X, i w ciągu tego czasu tylko 4 kierowców zostało ukaranych za złe parkowanie, to nie oznacza, że SM są mało wydajni i należy ich zlikwidować. Inni kierowcy widząc strażnika zaparkowali prawidłowo. Ale w raporcie za poniedziałek będzie info, że ukarano 4 kierowców. jeśli spojrzeć na to z perspektywy pracy przez 4 godziny, to marny wynik. ale rola SM jest również prewencyjna, a tego nie mierzymy.
mamaka
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 18
Rejestracja: 19 Wrz 2011, 08:57

PoprzedniaNastępna

Wróć do Co poprawić w mieście?

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości