Dyskusja o współczesnym patriotyzmie

Luźne rozmowy. O czym tylko chcesz...

Dyskusja o współczesnym patriotyzmie

Postprzez ena » 25 Kwi 2012, 12:19

KaloNDM napisał: „Szkoda, że teraz młodzi i bardzo wielu Polaków nie identyfikuje się z patriotyzmem, który notabene w mediach głównego nurtu pokazywany jest jako coś niemodnego, złego, a wręcz skrajnego, a przez niektórych polityków porównywanego do faszyzmu. ”
Trafiłeś w samo sedno! Bardzo dobrze podsumowałeś naszą obecną rzeczywistość. Jednak, o ile polityków można w jakimś stopniu zrozumieć, choć ciężko mi to przychodzi, (po prostu dwoją się i troją, aby zaistnieć dla tej „łyżki chleba”), to nie mogę zrozumieć Polaków, zwłaszcza troszkę starszych. Młodsi zachowują się już, niestety, typowo. Najlepiej opisane jest to w bajce z XVII w., ale ciągle jeszcze aktualnej, „ptaszek w klatce” Krasickiego. Pozdrawiam i życzę wiele sił i zaparcia do wdrażania naszej polskości. Będę chętnie sekundowała.
ena
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 262
Rejestracja: 12 Lis 2010, 16:15

Re: Film z 1920 roku! Rejs po Wiśle-widać Modlin i Spichlerz

Postprzez disturbia » 25 Kwi 2012, 14:08

@Kalo bo aktualnie słowo patriotyzm mocno się zdewaluowało,i ma dosyć pejoratywny wydźwięk.Dlatego,że zostało zawłaszczone przez jedno ugrupowanie,jedną grupę społeczną,która daje sobie prawo do dzielenia nas na "prawdziwych" patriotów i przebierańców,do pokazywania palcem kto jest Polakiem,a kto polako-żercą.
Nie wiem jaki mają sens hasła"precz z komuną',czy"ojczyznę wolną racz nam zwrócić Panie"w wolnym kraju.Nie na tym polega patriotyzm,ale młodzi ludzie na to patrzą i mają tylko jedno skojarzenie.
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Film z 1920 roku! Rejs po Wiśle-widać Modlin i Spichlerz

Postprzez KaloNDM » 25 Kwi 2012, 21:00

@Disturbia.. Właśnie.. zdewaluowało..
Kochana Disturbio :D nie zgadzam się z Tobą, że słowo patriotyzm zostało zawłaszczone przez jedno ugrupowanie.
Widzisz i słyszysz w mediach to co chcą abyś widziała i słyszała.
Zdania i słowa wycięte z kontekstu, socjotechnika i manipulatorstwo.

Taki mały przykład - http://www.youtube.com/watch?v=TKLCYtt95RU - tylko nie pisz mi, że akurat podałem przykład "prezia" :D

Pisałem już wcześniej, że "zjadłem zęby" na jednym teatrzyku, który rozgrywa się na Krakowskim Przedmieściu i dokładnie
wiem - nie tylko ja - kto stoi za tą szopką.
Na jednym z forum służb mundurowych zaczęło robić się głośno o tej sprawie..
Funkcjonariusze zaczęli kojarzyć pewne fakty, pisać swoje spostrzeżenia i uwagi.
Gdy zaczęło robić się gorąco, moderatorzy jednego z forum usunęli wpisy, a zaraz po tym kilku "słynnych" i "bogobojnych"
obrońców krzyża - "Polskich Patriotów" - wylądowało w oddziałach psychiatrycznych ;)
Jak myślisz? Wrócili na Krakowskie Przedmieście? :D

Dlaczego akurat przykład z Krakowskiego Przedmieścia?
Bo to jest w mediach głównego nurtu na topie i to właśnie tutaj najczęściej dzieli się Polaków na Polaków i niePolaków..

Tak z innej beczki..
Wiesz kim jest Cezary Gmyz?
Według mediów głównego nurtu "ukrytym Niemcem", bo tak potomków ewangelików nazwał podobno niejaki Pan Prezes :D
Jak myślisz, czy Cezary Gmyz jest Polskim Patriotą http://www.youtube.com/watch?v=OXrtgaF4zRk czy zdewaluowanym Polakiem? :D

P.S.

Wieeem.. znowu dziwny przykład :D ;)
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Film z 1920 roku! Rejs po Wiśle-widać Modlin i Spichlerz

Postprzez disturbia » 25 Kwi 2012, 21:28

@KALO nigdzie nic nie wspominałam o zdewaluowanych Polakach.Rzadko coś oglądam,bo nie chcę uczestniczyć w tym cyrku,i to nie nowina,że media z jednej,czy drugiej strony manipulują faktami.Co do pana Gmyza,to nic z jego materiału nie czytałam,ani nie widziałam,więc trudno mi coś powiedzieć :)
A jeśli chodzi o hecę na Krakowskim Przedmieściu,to naleźało to w końcu przerwać,bo mielibysmy rozmodlone miasteczko namiotowe pod samym pałacem prezydenckim.Z resztą krzyż to była zasłona dymna,ale to inny temat :)
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Film z 1920 roku! Rejs po Wiśle-widać Modlin i Spichlerz

Postprzez KaloNDM » 25 Kwi 2012, 22:41

Nieeeeeeeee, no.. :D
Źle mnie zrozumiałaś..
Przecież nie napisałem że są to Twoje słowa.
Chodziło mi o to, że skoro patriotyzm jest zdewaluowanym pojęciem, to jak z ust Cezarego Gmyza, "ukrytego Niemca" i "niepatrioty", brzmi jego wypowiedź na temat tego, co w chwili obecnej się dzieje.
Tzn. czy mówi on jak Polak ze zdewaluowanym pojęciem patriotyzmu, czy jak Polak, który kocha swoja ojczyznę i zdaje sobie sprawę czym jest patriotyzm.

A checa na Krakowskim?? Wierz mi.. będzie trwać i trwać ;) ;)
Bo to fajny teatrzyk do podziału Polaków jest :D ;)
Na tych dobrych - którzy nie są homofobami, ksenofobami i kochają kolorowych bohaterów,
którzy zakłócają nasze święta narodowe :D :D
Na tych złych - którzy nie zdejmują z głowy moherów, tępych i wręcz skrajnych katoli chodzących z pochodniami, którzy
dziwnym trafem w swoich szeregach mają znajomych wyznania ewangelickiego, prawosławnego, mojżeszowego.. ;) ;)
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Film z 1920 roku! Rejs po Wiśle-widać Modlin i Spichlerz

Postprzez disturbia » 26 Kwi 2012, 09:23

Kochany @Kalo :)
Zgadzam się z tobą w całej rozciągłości.Ogólnie problem jest chyba w tym,źe wszyscy mamy kłopot z tolerancją :oops: Trzeba być po którejś stronie,bo jak nie jesteś z nami to przeciwko nam i tak dla jednych bedziesz zbyt czarny,a dla drugich za biały ;)
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Dyskusja o współczesnym patriotyzmie

Postprzez k.nowak32 » 30 Kwi 2012, 09:25

Patriotyzm ok, tylko dlaczego jest tak, że jako ojczyznę trzeba traktować kawałek gruntu na którym przypadek sprawił, że akurat się urodziliśmy. I dlaczego ten kawałek ziemi mamy traktować jako lepszy niż inne i podobnie z ludźmi, którzy pochodzą z innych stron? Patriotyzm w wielu wypadkach prowadził do rozłamów, podziałów, jest wykorzystywany jako narzędzie propagandy na wojnach. Np. patriotyzm na Śląsku, wykorzystywany przez pewne grupy ludzi, może z czasem doprowadzić do zabiegania o niepodległość Śląska.

A gdybyśmy uważali ziemię jako całą za swoją ojczyznę? To nie jest lepsza odmiana patriotyzmu? I nikt wtedy nam nie wmówi, że jakaś rasa, czy kraj jest lepsza od innej. I to raczej będzie zachęcać do jednoczenia się dla wspólnego dobra, a nie do dbania o interesy tylko własnego kraju.
k.nowak32
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 690
Rejestracja: 21 Lut 2011, 09:51

Re: Dyskusja o współczesnym patriotyzmie

Postprzez rather » 01 Maj 2012, 23:36

Wydaje mi się, że popełniasz błąd zakładając, że patriotyzm wymaga traktowania własnego kraju jako lepszego od innych. Mam wrażenie, że nie o to chodzi, ale raczej o poczucie przynależności i wspólnotę, czyli upraszczając - zaspokojenie części potrzeb ze środka piramidy Masłowa ;).

Jasne, że źle pojmowany patriotyzm, czyli właśnie uważanie własnego kraju za coś lepszego od innych, może w skrajnym przypadku prowadzić do nacjonalizmu lub szowinizmu. Ale to nie jest już patriotyzm tylko patologia.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Dyskusja o współczesnym patriotyzmie

Postprzez k.nowak32 » 02 Maj 2012, 15:42

Z definicji patriotyzmu nie wynika, że patriota traktuje inne kultury za gorsze, ale w większości wypowiedzi w mediach albo w szkole, kto mówił o patriotyzmie nieodłącznie wiązał go z wyróżnieniem swojej nacji, tradycji spośród innych, z dumą narodową, będąca fundamentem nacjonalizmu. Granica jest bardzo cienka. Zresztą słowo patriotyzm jest jednym z podstawowych słów zagrzewających ludzi do wojny przeciwko innemu narodowi (oczywiście każdy kraj tylko się broni, broni swoich interesów, nikt nie uważa się za agresora). Dlatego dzieciom w różnych krajach od małego wszczepia się nie tylko poczucie przynależności ale właśnie patriotyzm. Gdyby w Serbii czy Bośni wpajać dzieciom, że ci ludzie z innego narodu tez są naszymi przyjaciółmi, że nie należny im życzyć źle, bo w pewnym sensie są naszymi bliźnimi... może za kilka - kilkanaście lat nie byłoby chętnych do wojny w tym rejonie. Ale wpaja się zamiast tego, że przynależność do konkretnej nacji jest dla nich dobrej najwyższym i mają bronić swych ziem choćby musieli zabijać równie niewinnych ludzi po drugiej stronie barykady.

Poczucie przynależności to moim zdaniem trochę co innego niż patriotyzm, czyli miłość do swojego narodu. Czy nie można przejawiać takich uczuć do ludzi niezależnie od kraju pochodzenia i poświęcać się równie ofiarnie za swoich jak i za innych? Wiem wiem powiesz, że to utopia. Ale nie zmienia to faktu, że patriotyzm jest bardzo często nadużywany i przez wieki historii bardzo źle mi się kojarzy to słowo.
k.nowak32
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 690
Rejestracja: 21 Lut 2011, 09:51

Re: Dyskusja o współczesnym patriotyzmie

Postprzez GrubaRozkmina » 05 Maj 2012, 17:28

A wiec jako patrioci stoimy na bacznosc jak nam hymn zagraja,oddajemy honory fladze i godlu.Walczyc za kraj nie musimy.Ale jedno przychodzi nam troche trudniej.Mianowicie szacunek do innych,a nawet do innych z naszego pieknego kraju.
Znow pije tu do Wielkiego Brata-Prezesa zespolu na literke P.Wiem,wiem,lubiacy go zaraz pewnie na mnie naskocza,ale... nie powiem nawet ladnie co mi to robi.Otoz pan Jaroslaw cechuje sie pewna odmienna cecha patriotyzmu.Pokazuje paluszkiem na niektorych i mowi nam wszem i wobec ze jest "dobrym Polakiem" ewentualnie "zdrajca narodu".Na podstawie oczywiscie jemu tylko znanych powodow i widzimisie.Na wiecach,demonstracjach itp zachowuje sie jak polityczny wahabita.Tylko cytowania sur Biblii brakuje mu do zostania polskim imamem.Zreszta nie musi zbytnio,bo dzielnie sekunduje mu w tym o.Dyrektor+jego slugusy.Jakos nikt z partii na P nie zgromil Wielkiego Brata za te nieraz,nacjonalistyczne brednie ktore serwuje.
Pare razy juz go wysmiano nawet gdy wskazujac na kiboli stwierdzil ze to prawdziwi patrioci.Razem z Mlodociana Wszechpolska ktora mozna w wiekszosci wsadzic do pudla,bo czasami zachowuja sie jak Hitlerjugend.
Prawdziwi patrioci powinni zachowywac sie jak pisal moj przedmowca,a nie jak zbieranina po roznych izmach.
"... pamietajcie Szeregowy,przjaciel to wrog ktory sie jeszcze nie ujawnil..." [Skipper]
Nienawisc wcale nie jest modna i wytykanie innym tego,ze widza swiat inaczej,jest wylacznie pokazem slabosci.
Awatar użytkownika
GrubaRozkmina
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 52
Rejestracja: 24 Kwi 2012, 07:10
Miejscowość: Dubai MC (IC) vis-á-vis Oracle

Re: Dyskusja o współczesnym patriotyzmie

Postprzez kama » 05 Maj 2012, 22:18

Patriotyzm, to codzienna sumienna praca, dbanie o lokalny rynek i wyroby, dbanie o wspólne mienie, troska o czystość wokół siebie, szacunek dla zwierząt, szacunek dla ludzi (ludzi bez względu na jego kolor oczu skóry zębów, wiarę, poglądy itp.), dbanie o pamięć historyczną niezależnie od tego czy jest chlubna czy nie bo była udziałem naszych przodków, a cała reszta tj. partie, nacjonalistyczne pikiety, wojny i wojenki to teatr frustratów i zakompleksiałych ludków. I wszystko w temacie. Jak w teatrze zabraknie widzów to teatr upadnie ale to niestety utopia co nie zmienia faktu że dobór sztuki zależy od nas.
kama
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 187
Rejestracja: 05 Maj 2012, 19:41
Płeć: kobieta

Re: Dyskusja o współczesnym patriotyzmie

Postprzez rather » 05 Maj 2012, 22:27

@kama - bardzo trafna i mądra definicja. Takiego patriotyzmu warto uczyć młode pokolenia.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Dyskusja o współczesnym patriotyzmie

Postprzez GrubaRozkmina » 06 Maj 2012, 16:54

No to chyba wyczerpalismy temat co do pozytywow patriotyzmu w obecnych czasach.Teraz zostaly nam jedynie mroczna strona zwana nacjonalizmem i ekstrema^^
"... pamietajcie Szeregowy,przjaciel to wrog ktory sie jeszcze nie ujawnil..." [Skipper]
Nienawisc wcale nie jest modna i wytykanie innym tego,ze widza swiat inaczej,jest wylacznie pokazem slabosci.
Awatar użytkownika
GrubaRozkmina
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 52
Rejestracja: 24 Kwi 2012, 07:10
Miejscowość: Dubai MC (IC) vis-á-vis Oracle


Wróć do Luźne rozmowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 45 gości

cron