ŚWIĘTA

Luźne rozmowy. O czym tylko chcesz...

ŚWIĘTA

Postprzez Heimat » 24 Gru 2013, 02:02

Dzień 25 grudnia jest symboliczną datą urodzin Chrystusa. Ewangeliści nie mówią nic o dniu Jego narodzin, a i z ustaleniem roku też istnieją spore trudności. Ze stwierdzenia, że pasterze czuwali w polu przy stadach (Łk 2, 8) można wnioskować, że miało to miejsce pomiędzy marcem a listopadem. Nie ma natomiast wątpliwości co do tego, że Jeshua ben Joseph, syn Miriam bath Joahim urodził się w rzymskiej prowincji Judea, za panowania Gajusza Cezara Oktawiana Augusta.
Chrześcijaństwo zapożyczyło sobie mnóstwo tradycji z innych religii i kultur. Przyjęcie dnia 25 grudnia za dzień Bożego Narodzenia przez Kościół w IV wieku było związane z dążeniem do zastąpienia chrześcijańskim świętem rozpowszechnionego w tym czasie solarnego kultu Mitry, którego główne święto obchodzono w dniu zimowego przesilenia słonecznego. Drzewko bożonarodzeniowe to nic innego, jak pogańska tradycja zabierania żywej rośliny do domu na czas zimy (choinka czy choćby wielkanocne jajko nie są w żadnym stopniu inspirowane Biblią).

25 i 26 grudnia są dniami wolnymi od pracy. Życzę wszystkim miłego wypoczynku.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: ŚWIĘTA

Postprzez Yogi » 25 Gru 2013, 22:42

Oto jest wypowiedz wojującego ateusza! Dla ciebie to tylko dni wolne od pracy.. a dla mnie Pamiątka
Narodzin Chrystusa,Boga-Człowieka,w którego TY nie wierzysz i z którym walczysz na wszystkie możliwe sposoby.Mam tu do czynienia z człowiekiem,w którego duszy nie ma dla Niego miejsca..jak mówi znana kolęda.Pozwolę sobie zacytować ten tekst"
(...) A dzisiaj czemu wśród ludzi,
tyle łez,jęków,katuszy?
Bo nie ma miejsca dla Ciebie
w niejednej człowieczej duszy."
Powyższy tekst powstał w 1944 roku,ale dziś jest szczególnie na czasie.I tu mam do ciebie pytanie,Heimat.Ale nim odpowiesz mnie,proszę cię byś się szczerze zastanowił i odpowiedział na nie wpierw samemu sobie:Czy jesteś szczęśliwy ze swoim ateizmem i nie mając Boga w duszy i sercu?
Yogi
 

Re: ŚWIĘTA

Postprzez Thermuthis » 25 Gru 2013, 23:50

Yogi nikt Ci wierzyć nie zabrania ale czemu atakujesz człowieka za to że napisał kilka słów prawdy w sposób kulturalny ? Czemu uparcie wszystkich nawracasz lub uważasz za gorszych bo nie podzielają Twoich poglądów ?
Awatar użytkownika
Thermuthis
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 115
Rejestracja: 31 Paź 2012, 23:16
Płeć: kobieta

Re: ŚWIĘTA

Postprzez Heimat » 26 Gru 2013, 04:27

@Yogi
Mylisz się bardzo. Jezusa darzę akurat sympatią, ponieważ był osobą pozytywnie zakręconą. Szkoda, że hierarchowie Kk nie traktują zbyt poważnie jego nauczania... Jeśli wiara w byty nadprzyrodzone sprawia, iż dzięki niej stajesz się lepszym człowiekiem, to należą się Tobie słowa uznania. Nie cierpię natomiast religijności na pokaz, nie przepadam także za tymi pazernymi kapłanami, dla których religia jest przede wszystkim biznesem. O narodzinach Chrystusa już pisałem i nie zamierzam się powtarzać. Co zaś tyczy się spędzania wolnego czasu, to czy obchodzenie świąt jest obowiązkowe? Czy księża chodzą po domach z oddziałami Sodalicji Mariańskiej i grożą penetracją odbytu za pomocą poświęconego krucyfiksu? A może w Polsce wyrzucają z pracy, jeżeli nie pójdziesz na pasterkę? NIE. Albo świętujesz "full pakiet" (choinka, pasterka, opłatek, kolędy, karp, makowiec, pierogi, kutia) i wierzysz w podkład ideologiczny ("przyjście nowonarodzonego Jezusa"), albo świętujesz, ale nie wierzysz w podkład ideologiczny, albo odrzucasz i podkład ideologiczny i związane z nim elementy pakietu (kolędy i opłatek), a zostawiasz sobie choinkę, prezenty oraz karpia, albo nie świętujesz w ogóle. Twoja wola, Twój wybór, nikt do niczego nie ma prawa Cię zmusić.

Jako ateista wspaniale czuję się np. w Skandynawii, w Holandii, w Czechach (w Polsce raczej średnio na jeża).
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: ŚWIĘTA

Postprzez rzecznik » 26 Gru 2013, 21:27

Yogi jutro już po świętach - przychodnie zdrowia będą otwarte. Może konsultacje?
Ostatnio edytowany przez admin, 27 Gru 2013, 10:26, edytowano w sumie 1 raz
Powód: Szanowni, trzymajcie się tematu a nie będziecie sobie zaraz wrzucać. Dzięki. Admin.
rzecznik
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 25
Rejestracja: 20 Gru 2013, 00:37
Płeć: kobieta

Re: ŚWIĘTA

Postprzez Yogi » 27 Gru 2013, 19:52

wiedziałem że potraktujecie mnie jak psychola,którym nie jestem.Może zamiast osądzać mnie,spójrzcie wpierw na siebie...
Yogi
 

Re: ŚWIĘTA

Postprzez Mavgan » 27 Gru 2013, 22:28

@ Yogi, chyba sam oceniłeś już Haimata na samym początku..............
Mavgan
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 469
Rejestracja: 16 Maj 2011, 20:34
Miejscowość: Nowy Dwór Maz

Re: ŚWIĘTA

Postprzez rzecznik » 27 Gru 2013, 22:47

Mavgan napisał(a):@ Yogi, chyba sam oceniłeś już Haimata na samym początku..............


Wszystkie wpisy Yogiego powinny zostać wydrukowane i pokazane specjalistom - nie mam oceniać jego stan zdrowia. Ale jedno pewne - jego wiara jest jedyną słuszną. Yogi a co do tematu czyli świąt ja mam je dopiero 6 stycznia. Zapraszam do nas do cerkwi do Stanisławowa.
rzecznik
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 25
Rejestracja: 20 Gru 2013, 00:37
Płeć: kobieta

Re: ŚWIĘTA

Postprzez disturbia » 27 Gru 2013, 23:24

Prawdziwie świąteczna atmosfera tu panuje. @Yogi i takiego nienawistnego posta wyprodukowałeś w Boże Narodzenie? Skoro dajesz sobie prawo do oceniania innych, to musisz liczyć się z tym samym, niestety.
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: ŚWIĘTA

Postprzez admin » 27 Gru 2013, 23:26

Ja to mam tylko jedną, gorącą prośbę, żeby się wzajemnie szanować... :) Pojednanie, dialog, zrozumienie, tolerancja, szacunek, ekumenizm, jedność w różnorodności.

ps. albo zaczniecie normalnie o świętach rozmawiać, albo zamknę. Chętnie bym poczytał normalną rozmowę na temat świąt zaczynających się 24 gru i 6 sty...
"Natura dałam nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język, po to abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili."
Tchórzliwie pomrukujący administrator /za Sokratesem/
Awatar użytkownika
admin
Administrator
Administrator
 
Posty: 1106
Rejestracja: 30 Wrz 2010, 17:59
Miejscowość: Saturn
Płeć: mężczyzna

Re: ŚWIĘTA

Postprzez Mavgan » 28 Gru 2013, 08:54

Admin dlaczego chcesz przerwać dyskusję tak prawdziwie polską? Przecież to też tradycja że opluwamy tych którzy śmią pomyśleć inaczej :)
Mavgan
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 469
Rejestracja: 16 Maj 2011, 20:34
Miejscowość: Nowy Dwór Maz

Re: ŚWIĘTA

Postprzez rzecznik » 28 Gru 2013, 09:13

A wiecie że piękna uroczystość będzie w cerkwi 6 stycznia? Zapraszam. Nawet niewierzących - przecież można przyjść zobaczyć jak my to przeżywamy a nasza liturgia jest piękna i bogatsza niż Yogiego
rzecznik
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 25
Rejestracja: 20 Gru 2013, 00:37
Płeć: kobieta

Re: ŚWIĘTA

Postprzez Mavgan » 28 Gru 2013, 10:39

rzecznik napisał(a):Nawet niewierzących - przecież można przyjść zobaczyć jak my to przeżywamy a nasza liturgia jest piękna i bogatsza niż Yogiego

A cały czas wywołując Yogiego wpisujesz się dokładnie w jego retorykę, niczym się nie różnisz. Więc jak się to ma do "waszej liturgii" która jest piękniejsza i bogatsza niż Yogiego?
Mavgan
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 469
Rejestracja: 16 Maj 2011, 20:34
Miejscowość: Nowy Dwór Maz

Re: ŚWIĘTA

Postprzez admin » 28 Gru 2013, 10:53

Mavgan napisał(a):Admin dlaczego chcesz przerwać dyskusję tak prawdziwie polską? Przecież to też tradycja że opluwamy tych którzy śmią pomyśleć inaczej :)


no tak, masz rację :lol: to takie polskie... jest szansa, że jednak coś się zmieni. kwestia edukacji ogólnej chyba wchodzi w grę..., i zrozumienia...
"Natura dałam nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język, po to abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili."
Tchórzliwie pomrukujący administrator /za Sokratesem/
Awatar użytkownika
admin
Administrator
Administrator
 
Posty: 1106
Rejestracja: 30 Wrz 2010, 17:59
Miejscowość: Saturn
Płeć: mężczyzna

Re: ŚWIĘTA

Postprzez rzecznik » 28 Gru 2013, 13:32

Zakładam fanclub Yogiego :) A co do świąt był u Was Mikołaj?
rzecznik
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 25
Rejestracja: 20 Gru 2013, 00:37
Płeć: kobieta

Następna

Wróć do Luźne rozmowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości