Dialog polsko-żydowski, prawda i mity. Winy i niewiny

Luźne rozmowy. O czym tylko chcesz...

Dialog polsko-żydowski, prawda i mity. Winy i niewiny

Postprzez Zebżydowski » 08 Lis 2013, 17:14

Za radÄ… Kalo - otwieram puszkÄ™ Pandory.
Oto początkowa zawartość puszki:

Moja tezy sÄ… takie:
- antysemityzm międzywojnia oraz nazistowski Holocaust odczłowieczył Żydów w oczach polskich współobywateli i sąsiadów. W Polsce przedwojennej (ale też i wojennej) olbrzymi wpływ na takie myślenie wywarł kościół katolicki. W większości olbrzymiej Polak – katolik Żyda widział 2 metry pod ziemią, najlepiej bez złotych zębów, wyrugowanego z jego geszeftu (czytaj: spalonego lub rozstrzelanego gdzieś tam by do biznesu już nie wrócił) który to geszeft skwapliwie i bez wyrzutów sumienia , Katolik – Polak se wziął.
- Polacy chrześcijanie (w przeważającej większości) nie tylko Żydom nie współczuli, ale byli radzi z tego, co się z nimi dzieje. Niemcy naziści załatwili coś o co większość Polaków – katolików modliła się od wieków: oczyścili Polskę z Żydów.
Do dziś wielu z nas myśli tak jak w powyżej.
Bardzo wielu. Na pewno każdy z Was słyszał już kiedyś o tym, co to jedno Hitler dobrze zrobił.
A Ty co sÄ…dzisz na ten temat?
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

Re: Dialog polsko-żydowski, prawda i mity. Winy i niewiny

Postprzez disturbia » 08 Lis 2013, 19:01

To zdanie jeszcze można usłyszeć dziś,jednak myślę,że większość była po prostu biernymi świadkami.
Ludzie, którzy głosują na nieudaczników, zdrajców, złodziei i oszustów nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami.
Awatar użytkownika
disturbia
Moderator globalny
Moderator globalny
 
Posty: 1951
Rejestracja: 04 Lut 2011, 15:15
Płeć: kobieta

Re: Dialog polsko-żydowski, prawda i mity. Winy i niewiny

Postprzez żyÅ‚a » 26 Lis 2013, 23:24

A moja teza jest taka(patrząc również na popularność i emocje jakie wywołał ten temat), że kwestia Żydów mało kogo obchodzi obecnie.
żyła
Pewny Użytkownik
Pewny Użytkownik
 
Posty: 207
Rejestracja: 08 Wrz 2012, 15:43

Re: Dialog polsko-żydowski, prawda i mity. Winy i niewiny

Postprzez andrzej1974 » 29 Lis 2013, 19:52

O kulisach odzyskiwania majątku pożydowskiego przez grupę cwanych ludzi, często nawet nie-Żydów z pochodzenia.
http://www.forbes.pl/kadisz-za-milion-d ... 6,1,1.html
andrzej1974
NVD Master
NVD Master
 
Posty: 790
Rejestracja: 09 Kwi 2012, 08:06

Re: Dialog polsko-żydowski, prawda i mity. Winy i niewiny

Postprzez Zebżydowski » 03 Gru 2013, 20:04

żyła napisał(a):A moja teza jest taka(patrząc również na popularność i emocje jakie wywołał ten temat), że kwestia Żydów mało kogo obchodzi obecnie.

Teza - Antyteza - Proteza
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35


Wróć do Luźne rozmowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości