Grzyby

Luźne rozmowy. O czym tylko chcesz...

Grzyby

Postprzez admiralbar » 24 Paź 2013, 22:40

Czołem, pogoda ostatnio słoneczna, po lasach jest więc coraz więcej grzybiarzy. Chciałbym zapytać gdzie jeździcie na grzyby i co najczęściej udaje wam się znaleźć (oprócz śmieci). Okolice Pomiechówka, Wkry, czy może lasy w stronę Legionowa ?
Puszcza Kampinoska jak to park narodowy objęta jest zakazem zbierania runa.
admiralbar
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 274
Rejestracja: 21 Paź 2012, 09:46
Płeć: mężczyzna

Re: Grzyby

Postprzez Yogi » 26 Paź 2013, 18:59

Ja chodzę do Janówka.Są podgrzybki,maślaki ,trochę prawdziwków.. A co do puszczy,to mają tam wstęp jedynie mieszkańcy okolicznych wsi,którzy są tam od lat zameldowani.I też nie wszędzie mogą wejść.
Yogi
 

Re: Grzyby

Postprzez Heimat » 26 Paź 2013, 19:52

Przed laty na grzybobrania jeździłem właśnie do Janówka, jednak ostatnio grzyby najczęściej przyjeżdżają do mnie - zaopatruję się w nie pod Halą Mirowską :)

Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznego grzybobrania:

1. Należy zbierać wyłącznie te grzyby, co do których nie mamy jakichkolwiek wątpliwości, że są jadalne (warto korzystać z atlasów);
2. Należy zbierać wyłącznie grzyby wyrośnięte i dobrze wykształcone, gdyż młode owocniki, bez wykształconych cech danego gatunku są najczęściej przyczyną tragicznych pomyłek;
3. Początkujący grzybiarze powinni zbierać wyłącznie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma grzybów śmiertelnie trujących i jest dużo mniejsze ryzyko zatrucia;
4. Unikać błędnych metod rozpoznawania gatunków trujących (zabarwienie cebuli podczas gotowania, ciemnienie srebrnej łyżeczki, gorzki smak – gatunki śmiertelnie trujące np. Amanita phalloides, Amanita verna mają przyjemny, słodkawy smak);
5. Zbierać grzyby w przewiewne koszyki, w żadnym przypadku w reklamówki foliowe, bo powoduje to zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów, nie przechowywać świeżych grzybów ani potraw z grzybów zbyt długo;
6. Nie należy zbierać grzybów w okolicach o skupisku odpadów tj. przy zakładach produkcyjnych, jak również rosnących w rowach lub na skraju lasu, przy drogach o dużym natężeniu ruchu - grzyby wchłaniają ze swego otoczenia metale ciężkie i inne zanieczyszczenia;
7. Nie należy zbierać i niszczyć grzybów niejadalnych i trujących, gdyż wiele z tych gatunków jest pod ochroną i stanowią one część ekosystemu;
8. W razie wątpliwości, czy zebrane grzyby nie są trujące, można skorzystać z bezpłatnej porady w stacjach sanitarno – epidemiologicznych.

W przypadku wystąpienia nudności, bólów brzucha, biegunki, skurczy mięśni, podwyższonej temperatury po spożyciu grzybów, należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Pamiętajmy, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, po której stan chorego gwałtownie się pogarsza. Wezwany w porę lekarz może uratować mu życie.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Grzyby

Postprzez Yogi » 26 Paź 2013, 21:43

Spoxik,Heimat.Ja zbieram tylko te gatunki grzybów,które są mi dobrze znane.
Yogi
 

Re: Grzyby

Postprzez Heimat » 26 Paź 2013, 22:22

Zatrucia mogą się zdarzyć nawet po spożyciu grzybów jadalnych, gdy będą one przejrzałe, zepsute, stare. Grzybów nie wolno zbierać do reklamówek i plastikowych wiaderek. W wyniku braku dostępu powietrza ulegają one zaparzeniu, a zawarte w nich białko ścina się i ulega rozkładowi. W ten sposób grzyby jadalne staną się trujące i mogą wywołać poważne zatrucia pokarmowe. Grzyby należy zbierać wyłącznie do przewiewnych koszyków wiklinowych lub łubianek. Należy pamiętać, że grzyby bardzo szybko się psują, dlatego wytrzymają w lodówce nie więcej, niż jeden dzień. Warto wiedzieć, że im większy grzyb, tym jego trwałość krótsza. Najlepiej nie pozostawiać grzybów do przetworzenia do następnego dnia.
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Grzyby

Postprzez admiralbar » 27 Paź 2013, 06:49

Ja akurat przestałem kupować, od czasu jak wywaliłem pół wiadra (robaczywe)
tu macie rację. Kiedyś z kolegą piłem wódkę ''pod grzybki'', potem pół nocy rzygałem :P na pewno zjadłem jakiegoś ''trującego''
admiralbar
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 274
Rejestracja: 21 Paź 2012, 09:46
Płeć: mężczyzna

Re: Grzyby

Postprzez Heimat » 27 Paź 2013, 18:00

Ja akurat przestałem kupować, od czasu jak wywaliłem pół wiadra (robaczywe)

Grunt to mieć sprawdzonego dostawcę ;)
Awatar użytkownika
Heimat
NVD Maniak
NVD Maniak
 
Posty: 1113
Rejestracja: 26 Gru 2011, 12:08
Miejscowość: נובידבור
Płeć: mężczyzna

Re: Grzyby

Postprzez Yogi » 27 Paź 2013, 19:55

admiralbar napisał(a):Ja akurat przestałem kupować, od czasu jak wywaliłem pół wiadra (robaczywe)
tu macie rację. Kiedyś z kolegą piłem wódkę ''pod grzybki'', potem pół nocy rzygałem :P na pewno zjadłem jakiegoś ''trującego''

No,to się naciąłeś wtedy :) Najlepiej zbierać samemu. A co do tej wódeczki pod grzybki,to chyba właśnie z wódeczką przedobrzyłeś,niestety.. :lol:
Yogi
 


Wróć do Luźne rozmowy

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 24 gości

cron