Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Nowy Dwór Mazowiecki - wszystko o tym, co dzieje się w naszym mieście. Wydarzenia, koncerty, imprezy, komentarze, polityka.

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez rather » 14 Sie 2011, 18:56

Jestem pod wielkim wrażeniem faktów i szczegółów z historii naszego miasta, o których w tym miejscu piszecie. Szkoda tylko, że to mieszkańcy muszą pielęgnować pamięć o miejscach i zdarzeniach, a nie robią tego władze samorządowe. To wstyd, że gdyby nie inicjatywy kilku prywatnych osób, to miasto prawdopodobnie nie zrobiłoby nic aby uratować i upamiętnić ten ważny fragment naszej historii.

Ale chyba w taki sposób Kowalski i jego koledzy rozumieją służbę ludziom i mieszkańcom - zająć się swoimi sprawami i nie robić nic dla wspólnoty. Przykre... :(
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez nowodworzanin18 » 14 Sie 2011, 18:59

A teraz z zupełnie innej bajki - co sądzicie o fakcie że cmentarz jest zamknięty? Próbowałem dziś tam wejść, by przyjżeć się bliżej temu miejscu, ale spotkałem zamkniętą furtkę. Dobre wyjście czy złe że kirkut jest zamknięty dla postronnych osób?
nowodworzanin18
 

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez rather » 14 Sie 2011, 19:08

Według mnie - bardzo złe. Powinno to być miejsce, do odwiedzenia którego należy wręcz zachęcać mieszkańców. Cmentarze to ważna część historii miasta - podobnie jak na przykład cmentarz forteczny w Twierdzy, gdzie leżą żołnierze kilku narodowości z różnych wojen i bitew. Doskonała okazja do nauki dziejów naszego miasta...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez Yogi » 14 Sie 2011, 19:24

nowodworzanin18 napisał(a):A teraz z zupełnie innej bajki - co sądzicie o fakcie że cmentarz jest zamknięty? Próbowałem dziś tam wejść, by przyjżeć się bliżej temu miejscu, ale spotkałem zamkniętą furtkę. Dobre wyjście czy złe że kirkut jest zamknięty dla postronnych osób?


I bardzo dobrze. Ciekaw jestem,czy podczas grodzenia tego terenu zlikwidowano furtki ,które mieszkańcy posesji przyległych do kirkutu na ulicy Akacjowej porobili sobie kiedyś w celu wyrzucania tam śmieci.A jeśli chciałeś wejść,to trzeba było spróbować furtką od strony przejazdu przy Akacjowej.Parę dni temu widziałem,że była otwarta.
Yogi
 

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez cot » 14 Sie 2011, 19:45

A propos cmentarza fortecznego w Twierdzy Modlin - Stowarzyszenie Rozwoju Twierdzy Modlin w najbliższym czasie planuje akcję odrestaurowania pomnika kpt. Marcelego Ziemskiego. Żołnierza kilkakrotnie odznaczonego Krzyżem Walecznych.
Czekamy na inne propozycje "walki o naszÄ… historiÄ™".
cot
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 290
Rejestracja: 07 Gru 2010, 18:58

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez KaloNDM » 14 Sie 2011, 22:06

rather napisał(a): To wstyd, że gdyby nie inicjatywy kilku prywatnych osób, to miasto prawdopodobnie nie zrobiłoby nic aby uratować i upamiętnić ten ważny fragment naszej historii.
Ale chyba w taki sposób Kowalski i jego koledzy rozumieją służbę ludziom i mieszkańcom - zająć się swoimi sprawami i nie robić nic dla wspólnoty. Przykre... :(


Popieram w stu procentach.
Ja bym napisał to używając "łaciny podwórkowej" ;)

Yogi napisał(a):Ciekaw jestem,czy podczas grodzenia tego terenu zlikwidowano furtki ,które mieszkańcy posesji przyległych do kirkutu na ulicy Akacjowej porobili sobie kiedyś w celu wyrzucania tam śmieci.A jeśli chciałeś wejść,to trzeba było spróbować furtką od strony przejazdu przy Akacjowej.Parę dni temu widziałem,że była otwarta.


Po pierwsze:
Furtki od Kirkutu przy ulicy Akacjowej posiadajÄ… tylko 2 posesje.
Jedna ma furtkę na tzw. "ziemię niczyją" czyli granicę między dwoma cmentarzami.
Pozostałe pięć mięści się już przy cmentarzu ewangelickim.

Po drugie:
Mieszkam na Akacjowej i mam furtkÄ™ od strony cmentarza ewangelickiego.
Jeszcze 15 lat temu każdy mieszkaniec nowodworzanki mógł przejść przez moje podwórko, aby na skróty
przejść na cmentarz katolicki, do przychodni lub dworzec PKP.

Po trzecie:
Skąd masz takie informacje, że mieszkańcy tej ulicy wyrzucali śmieci na te cmentarze?
Widziałeś?
Złapałeś za rękę?
Bo jeżeli nie, to nie oczerniaj w tak bezczelny sposób.
A jeżeli byłeś świadkiem lub ująłeś kogoś, to dlaczego nie zgłosiłeś tego faktu na Policję, Straż Miejską lub innych służb?
Bałeś sie podać swoich danych?
Najlepiej pisać teraz bzdury, do tego anonimowo.
Ale jesteś gość WIELKI.. brrrrrr..
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez Yogi » 15 Sie 2011, 14:28

KaloNDM napisał(a):
rather napisał(a): To wstyd, że gdyby nie inicjatywy kilku prywatnych osób, to miasto prawdopodobnie nie zrobiłoby nic aby uratować i upamiętnić ten ważny fragment naszej historii.
Ale chyba w taki sposób Kowalski i jego koledzy rozumieją służbę ludziom i mieszkańcom - zająć się swoimi sprawami i nie robić nic dla wspólnoty. Przykre... :(


Popieram w stu procentach.
Ja bym napisał to używając "łaciny podwórkowej" ;)

Yogi napisał(a):Ciekaw jestem,czy podczas grodzenia tego terenu zlikwidowano furtki ,które mieszkańcy posesji przyległych do kirkutu na ulicy Akacjowej porobili sobie kiedyś w celu wyrzucania tam śmieci.A jeśli chciałeś wejść,to trzeba było spróbować furtką od strony przejazdu przy Akacjowej.Parę dni temu widziałem,że była otwarta.


Po pierwsze:
Furtki od Kirkutu przy ulicy Akacjowej posiadajÄ… tylko 2 posesje.
Jedna ma furtkę na tzw. "ziemię niczyją" czyli granicę między dwoma cmentarzami.
Pozostałe pięć mięści się już przy cmentarzu ewangelickim.

Po drugie:
Mieszkam na Akacjowej i mam furtkÄ™ od strony cmentarza ewangelickiego.
Jeszcze 15 lat temu każdy mieszkaniec nowodworzanki mógł przejść przez moje podwórko, aby na skróty
przejść na cmentarz katolicki, do przychodni lub dworzec PKP.

Po trzecie:
Skąd masz takie informacje, że mieszkańcy tej ulicy wyrzucali śmieci na te cmentarze?
Widziałeś?
Złapałeś za rękę?
Bo jeżeli nie, to nie oczerniaj w tak bezczelny sposób.
A jeżeli byłeś świadkiem lub ująłeś kogoś, to dlaczego nie zgłosiłeś tego faktu na Policję, Straż Miejską lub innych służb?
Bałeś sie podać swoich danych?
Najlepiej pisać teraz bzdury, do tego anonimowo.
Ale jesteś gość WIELKI.. brrrrrr..

Wiele razy widywałem tam sterty śmieci.Kto je wyrzucał,nie wiem.Ale faktem jest to,że teren wokół kirkutu był do tego czasu tzw.dzikim wysypiskiem.Więc czemu się rzucasz panie Kalo NDM?
Ostatnio edytowany przez Yogi 15 Sie 2011, 19:14, edytowano w sumie 2 razy
Yogi
 

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez rather » 15 Sie 2011, 16:08

Przypominam o zasadach obowiązujących na forum i proszę o powstrzymanie się od osobistych wycieczek i oskarżeń wysuwanych na podstawie przypuszczeń a nie stwierdzonych faktów.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez KaloNDM » 15 Sie 2011, 19:16

Yogi napisał(a):Wiele razy chodząc po kirkucie natykałem się na kupy śmieci rozrzucone własnie w bliskiej odległości od tych furtek.Więc chyba wystarczy za odpowiedz. A tobie ,jak widać nie podoba się,że ktoś opisuje wasze praktyki.Zresztą wy tam na Akacjowej cały czas urządzaliście sobie wokół całego kirkutu dzikie wysypisko i nic was to nie obchodziło,że tam są pochowani ludzie. Więc,czego się rzucasz?


Rzuca to się chłopaczku ryba w sieci.
To po pierwsze.
Po drugie, cały czas nie wiesz gdzie jest kirkut, a gdzie cmentarz ewangelicki.
Jeżeli chodziłeś tyko po kirkucie, to widziałeś śmieci wrzucone w parowę za cmentarzem żydowskim, ponieważ furtki od dwóch posesji, które są położone praktycznie na cmentarzu żydowskim, nie wychodzą bezpośrednio na cmentarz.
Jeżeli wielokrotnie chodziłeś po tym cmentarzu, to zapewne pamiętasz drogę, która wiodła od strony torów - budka dróżnika - przez nazwijmy to tak... nową i praktycznie nie zagospodarowaną część cmentarza ewangelickiego.
Droga ta wychodziła na ulicę Akacjową od strony domu cygańskiego.
Dopiero gdy cygan pobudował dom, droga od tej strony była ślepa.
Tak więc do roku 1996 każdy mógł tam wjechać i praktycznie przejechać przez cmentarz.
Wilelokrotnie były tam podrzucane śmieci.. ba, nawet kradzione samochody.
Więc nie pitol chłopaczku, nie pitol, ponieważ nie masz bladego pojęcia o tym miejscu.
Powiem szczerze że twoje wypociny można o kant .... otłuc.
Tak więc chłopczyku, widać że była to twoja praktyka.. tzn. widocznie sam chodziłeś pod te furtki, bo żal ci było wykupić pojemnika na śmieci z pobliskiego MPO.
Takie małe OT..
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez Yogi » 15 Sie 2011, 19:30

Nie miałbym co robić,tylko wyrzucać śmieci na kirkut ?! Zagalopowałeś się, Kalo NDM i chyba nie przeczytałeś przypomnienia o zasadach na tym forum,jakie pod naszym adresem skierował rather@!
Yogi
 

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez KaloNDM » 15 Sie 2011, 19:46

Yogi napisał(a):Nie miałbym co robić,tylko wyrzucać śmieci na kirkut ?! Zagalopowałeś się, Kalo NDM i chyba nie przeczytałeś przypomnienia o zasadach na tym forum,jakie pod naszym adresem skierował rather@!


Może się trochę faktycznie zagalopowałem.
Twoje "przypinania łaty", bez przemyślenia zrobiło swoje.
Zanim następnym razem coś napiszesz, przemyśl to kilka razy.
Od "wrzucania" sobie i "dziwnych" pytań jest priv.
Czy nie mam racji?
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez rather » 15 Sie 2011, 20:41

KaloNDM napisał(a):Może się trochę faktycznie zagalopowałem.

To może tym optymistycznym akcentem zakończymy osobiste uwagi w tym wątku? Następnym razem za tego rodzaju dyskusje zostanie przyznane ostrzeżenie. Temat zaśmiecania cmentarzy i furtek uważam za zakończony.
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez KaloNDM » 15 Sie 2011, 21:40

rather napisał(a):
KaloNDM napisał(a):Może się trochę faktycznie zagalopowałem.

To może tym optymistycznym akcentem zakończymy osobiste uwagi w tym wątku? Następnym razem za tego rodzaju dyskusje zostanie przyznane ostrzeżenie. Temat zaśmiecania cmentarzy i furtek uważam za zakończony.


Jestem za :)
You take the blue pill, the story ends, you wake up in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill, you stay in Wonderland and I’ll show you how deep the rabbit hole goes. http://pl-pl.facebook.com/KaloNDM1972/
Awatar użytkownika
KaloNDM
Moderator historii
Moderator historii
 
Posty: 1387
Rejestracja: 29 Lip 2011, 07:55
Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Płeć: mężczyzna

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez Yogi » 16 Sie 2011, 16:35

Ja również! :D
Yogi
 

Re: Uroczystości na nowodworskim Kirkucie 14.07.2011

Postprzez Zebżydowski » 17 Sie 2011, 20:51

Tak kirkut wyglądał przed wojną:

Image


Image

Czy ktoś może ma jeszcze jakieś zdjęcia kirkutu <1940?
Może zdjęcia powojenne?
Awatar użytkownika
Zebżydowski
Super Użytkownik
Super Użytkownik
 
Posty: 250
Rejestracja: 19 Lip 2011, 20:35

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nasze miasto

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

cron