Dworzec oraz dyskusja o rozwoju miasta

Nowy Dwór Mazowiecki - wszystko o tym, co dzieje się w naszym mieście. Wydarzenia, koncerty, imprezy, komentarze, polityka.

Re: Dworzec oraz dyskusja o rozwoju miasta

Postprzez nowodworzanin18 » 02 Lis 2011, 17:34

Dworzec w NDM powstał ponad 45 lat temu. Centralny to rok 1975. Różnica około 10 lat, ale pamiętajmy że wybudowanie dworca Nowodworskiego było krótsze niż Centralnego. A jednak, pomimo iż NDM otwarty był wcześniej, to projekt Wschodniej i Centralnej powstał wcześniej.
nowodworzanin18
 

Re: Dworzec oraz dyskusja o rozwoju miasta

Postprzez tk28 » 02 Lis 2011, 21:19

nowodworzanin18 napisał(a):Dworzec w NDM powstał ponad 45 lat temu.

Dokładnie to około 39 lat bo został oddany do użytku w 1972 roku. Jeśli zostanie rozebrany w przyszłym roku to być może zdąży mu stuknąć czterdziestka.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Dworzec oraz dyskusja o rozwoju miasta

Postprzez nowodworzanin18 » 02 Lis 2011, 21:59

A nie w 1969? Takie informacje udało mi się wygrzebać od ludzi oraz z internetu. Aczkolwiek pamięć potrafi być zawodna.

Szkoda tych dworców, poszedł dworzec w Pomiechówku, który też miał swój jakiś styl, teraz NDM. Można by to ładnie wyremontować. Ale cóż.
nowodworzanin18
 

Re: Dworzec oraz dyskusja o rozwoju miasta

Postprzez tk28 » 02 Lis 2011, 22:31

nowodworzanin18 napisał(a):A nie w 1969?

Mój tata przybył do Nowego Dworu w połowie 1972 i jak mówi wysiadał z pociągu jeszcze na starej stacji a nowy dworzec został oddany prawdopodobnie pod koniec tego samego roku. Ten rok również podawał "Goniec lokalny", w którym pisano o sprawie rozbiórki dworca. Tak poza tym to mi też szkoda tego dworca.
Ostatnio edytowany przez tk28, 02 Lis 2011, 22:33, edytowano w sumie 1 raz
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Dworzec oraz dyskusja o rozwoju miasta

Postprzez ninel » 02 Lis 2011, 22:32

nowodworzanin18 napisał(a):A nie w 1969?

W 1972.

Swoją drogą, teraz pluję sobię w brodę, że nie rozpocząłem wcześniej akcji mającej na celu uratowanie budynku dworca przed tym barbarzyństwem, a miałem taki zamiar. No ale teraz już za późno, w dwa miesiące nie da się zmusić konserwatora, żeby wpisał dworzec do rejestru.

Obawiam się tylko, że po zburzeniu dworca może nastąpić dalsza marginalizacja stacji kolejowej Nowy Dwór Mazowiecki, i mogą być zabrane nam np. postoje pociągów pospiesznych, czy zlikwidowane kasy biletowe.
Ať žije vláda! Ale za svoje.
ninel
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 130
Rejestracja: 12 Lis 2010, 13:51

Re: Dworzec oraz dyskusja o rozwoju miasta

Postprzez kira » 02 Lis 2011, 22:55

Pamiętam stary dworzec bo też przybyłam tutaj w 69roku.Nowy dworzec był oddany w drugiej połowie 1972roku.Bardzo szkoda,że nikt nie pomyślał o tym:(
kira
Użytkownik
Użytkownik
 
Posty: 35
Rejestracja: 12 Lis 2010, 23:33
Miejscowość: NDM-Pomiechówek

Re: Dworzec oraz dyskusja o rozwoju miasta

Postprzez nowodworzanin18 » 02 Lis 2011, 23:08

Złożenie wniosku o wpisanie do rejestru zabytków tegoż dworca pozwoli zablokować na jakiś czas groźbę rozbiórki. Ale czy to kwalifikuje się pod zabytek. Szczerze, to zburzenie dworca pozwoliłoby na stworzenie ślepego toru do Warszawy, czy dodatkowego całkowitego peronu. Problemem byłby wiadukt, ale to już większe pole manewru.

Marginalizacja może nastąpić, ale nie musi. Wszystko zależy od tego jak PKP z miastem rozpracują obecne sytuacje. Może być różnie.
nowodworzanin18
 

Re: Dworzec oraz dyskusja o rozwoju miasta

Postprzez LOL21NDM » 03 Lis 2011, 01:01

Ja w kwestii formalnej - choć nie najważniejszej... ;)

kira napisał(a):Pamiętam stary dworzec bo też przybyłam tutaj w 69roku.Nowy dworzec był oddany w drugiej połowie 1972roku.Bardzo szkoda,że nikt nie pomyślał o tym:(


Jesteście pewni, że nie ciutkę później? Ja jestem z 1970r, i dokładnie pamiętam dojeżdżanie do (i z...) Warszawy ze starej stacji. Chodziło się tam z Pólka drogą za stadionem, na skróty...
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Dworzec oraz dyskusja o rozwoju miasta

Postprzez rather » 03 Lis 2011, 09:34

Ja przyjechałem do Nowego Dworu w 1979 i wydaje mi się, że też miałem okazję kiedyś skorzystać z tego starego budynku dworca. Może po prostu był czasami uruchamiany przy jakichś okazjach typu powódź, pożar, przemarsz wojska albo inny kataklizm?
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Dworzec oraz dyskusja o rozwoju miasta

Postprzez tk28 » 03 Lis 2011, 10:54

LOL21NDM napisał(a):Jesteście pewni, że nie ciutkę później? Ja jestem z 1970r, i dokładnie pamiętam dojeżdżanie do (i z...) Warszawy ze starej stacji. Chodziło się tam z Pólka drogą za stadionem, na skróty...

Ja jestem pewien, że dworzec powstał 1972 roku i nie wcześniej i nie później. Moja rodzina przybyła tu na początku lat '60 i oddanie dworca w takim miasteczku było dosyć głośnym wydarzeniem. Zaraz przed oddaniem go do użytku do NDM przybył także mój tata, który również potwierdza rok 1972. Ten sam rok oddania dworca podał też "Goniec lokalny" więc chyba mieli co do tego pewność. Co do "starej stacji" to i mnie w połowie lat '80 zdarzyło się tam wysiadać z rodzicami kiedy to był jakiś remont torowiska czy coś takiego. Jako mały brzdąc zapamiętałem to wydarzenie bo wtedy to mama powiedziała mi, że to kiedyś tutaj była stacja co przyjąłem z dużym zdziwieniem. Samą "starą stację" rozebrano zresztą na początku lat '90 więc zapamiętałem ją doskonale. Pamiętam też rozwalony pociąg osobowy stojący na bocznicy naprzeciw "starej stacji" po wypadku, który wydarzył się w 1986 roku, kiedy to pociąg towarowy najechał czołowo na osobowy, zginęło wtedy 6 osób. Pociąg towarowy został wprowadzony na zły tor na stacji Modlin. Zderzenie to miało miejsce mniej więcej w połowie odcinka od mostu na Narwi do wiaduktu w ciągu DK 85 Link.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Dworzec oraz dyskusja o rozwoju miasta

Postprzez LOL21NDM » 04 Lis 2011, 00:16

tk28 napisał(a):Co do "starej stacji" to i mnie w połowie lat '80 zdarzyło się tam wysiadać z rodzicami kiedy to był jakiś remont torowiska czy coś takiego.


Dzięki za szczegółową odpowiedź. Nie, no ja też pamiętam jaki stara stacja wróciła chwilowo do łask coś właśnie w latach 80-tych. Natomiast moje wspomnienia związane z podróżami ze starej stacji jednak odnosiły się do lat 70-tych. Trudno mi uwierzyć, bym miała aż tak dobrą pamięć z lat wczesnego bądź co bądź dzieciństwa... ;)
Ale wierzę Ci na słowo. Będę musiała przy okazji zapytać Rodziców jak to było z tymi podróżami, że ja to tak dokładnie pamiętam. :)

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
LOL21NDM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 148
Rejestracja: 03 Wrz 2011, 21:14
Płeć: kobieta

Re: Dworzec oraz dyskusja o rozwoju miasta

Postprzez k.nowak32 » 05 Lis 2011, 17:57

Dworzec będzie zamknięty od 10 listopada. Kasa zostanie przeniesiona na Ulicę Sportową 66. Ciekawe czy poczekalnia tez tam będzie i czy pozostanie możliwość kupna miejscówek.
k.nowak32
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 690
Rejestracja: 21 Lut 2011, 09:51

Re: Dworzec oraz dyskusja o rozwoju miasta

Postprzez nowodworzanin18 » 05 Lis 2011, 19:36

SkÄ…d takowa informacja?
nowodworzanin18
 

Re: Dworzec oraz dyskusja o rozwoju miasta

Postprzez k.nowak32 » 05 Lis 2011, 19:51

Informacje o przeniesieniu kasy porozwieszane na peronie i przy kasie. Jeździ się to się wie;)
k.nowak32
Maxi Użytkownik
Maxi Użytkownik
 
Posty: 690
Rejestracja: 21 Lut 2011, 09:51

Re: Dworzec oraz dyskusja o rozwoju miasta

Postprzez rather » 05 Lis 2011, 19:52

Sportowa 66? Przecież to budynek NOSiRu. Przenoszenie kasy w to miejsce to jakaś głupota...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

PoprzedniaNastępna

Wróć do Nasze miasto

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 39 gości

cron