Dworzec oraz dyskusja o rozwoju miasta

Nowy Dwór Mazowiecki - wszystko o tym, co dzieje się w naszym mieście. Wydarzenia, koncerty, imprezy, komentarze, polityka.

Dworzec oraz dyskusja o rozwoju miasta

Postprzez mieszkaniec_OM » 21 Lut 2011, 13:30

Stanęło chyba na tym, że miasto szuka inwestora. Ostatnio (przedwczoraj) doszła mnie plotka, że coś drgnęło, że któryś z hipermarketów jest zainteresowany. Może ktoś coś słyszał lub mógłby się wywiedzieć?
Mam nadzieję, że miasto w rozmowach postawi konkretne warunki, np:
- poczekalnia czynna całą dobę,
- miejsce na poczekalnię na autobusy + kilka stanowisk dla autobusów (przypominam, że jeszcze kilka lat temu funkcjonowało chyba 7 stanowisk i wszystkie były dość dobrze wykorzystane, działało też zapowiadanie megafonowe)
- zadaszone dojście na perony; optymalnie byłoby dojście w stylu Warszawy Wileńskiej, gdzie perony znajdują się w środku centrum

I żeby to nie była Biedronka, czy PoloMarket albo Carefour Express z punktem monopolowym, tylko jakiś normalny hipermarket z pasażem handlowym z małą gastronomią na poziomie +1 i kinem na kilka sal na poziomie +2.

Fantazjuję? Takie centra powstają w tej wielkości miastach, a przyszła stacja lotniskowej SKMki, basen, NOSiR, Urzędy, Kaufland to dodatkowe atuty.

Niecierpliwie oczekujemy na jakieś wieści.
Ostatnio edytowany przez mieszkaniec_OM 25 Lut 2011, 09:29, edytowano w sumie 3 razy
mieszkaniec_OM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 117
Rejestracja: 26 Lis 2010, 11:35

Re: Centrum Handlowe w miejscu Dworca Głównego

Postprzez tk28 » 21 Lut 2011, 13:50

Temat był już poruszany dawno temu, przez opieszałość władz NDM najprawdopodobniej nic tam nie powstanie. Sprawa wygląda tak, że PKP podobno zaproponowało kilka lat temu dzierżawę terenu z dworcem pod ewentualną inwestycję na 20 lat ale nasze szanowne władze pewnie chciały na zawsze i nie skorzystały z propozycji. Nie minęło dużo czasu a władze NDM zdecydowały, że jednak by się przydało ale wtedy PKP dało prztyczka w nos i zaproponowało tylko 5 lat dzierżawy. W związku z tym, że nie ma pewności co do przedłużania dzierżaw nikt nie zechce zainwestować na tak krótki okres. Póki co PKP planuje zburzyć dworzec bo nie opłaca się go według nich utrzymywać.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Centrum Handlowe w miejscu Dworca Głównego

Postprzez rather » 21 Lut 2011, 16:40

Nasze władze jak nie dostają na zawsze to nie są zainteresowane - podobnie jak Twierdzą na przykład. Bo jak się nie dostanie na zawsze to później ma się niewielki wpływ na to kto będzie robił w nieruchomości interesy. No a chodzi przecież o to, żeby robili "nasi", a nie jakieś przybłędy...
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Centrum Handlowe w miejscu Dworca Głównego

Postprzez mieszkaniec_OM » 21 Lut 2011, 19:40

To ja pozwolę sobie przypomnieć rewelacje podane przez Gazetę Nowodworską już parę ładnych miesięcy temu.

Centrum zamiast dworca
Miasto Nowy Dwór Mazowiecki przymierza się do budowy centrum usługowo-handlowego przy ul. Gen. J. P. Morawicza, w sąsiedztwie dworca PKP. Chętni inwestorzy mogą już składać swoje oferty. Stary dworzec zniknie, a w nowym budynku planuje się np. kino.

Na podstawie umowy zawartej z PKP, miasto przejęło już w dzierżawę na czas nieokreślony z możliwością późniejszego wykupu 2 ha działki, na której stoi m.in. budynek dworca. Koszt dzierżawy to ok. 8 tys. złotych. Miasto pokryje go z pieniędzy za dzierżawę terenu pod istniejącymi tam pawilonami.

Po wykonaniu ekspertyz związanych z bezpieczeństwem przeciwpożarowym stwierdzono, że dworzec nadaje się do rozbiórki. Samorząd, który ostatecznie będzie musiał się nią zająć, czeka na taką zgodę ze strony PKP.

- Chcielibyśmy, by rozbiórka dworca nastąpiła dopiero po wybudowaniu budynku centrum usługowo – handlowego. To pozwoliłoby na utrzymanie kas biletowych i poczekalni. Jest za wcześnie, by mówić o konkretach, bo nie mamy jeszcze inwestora, czy chociażby pozwolenia na budowę – mówi Andrzej Szakuro, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami i planowania przestrzennego UM.

Trudno powiedzieć, jak będzie wyglądać przyszłe centrum usługowo – handlowe i jak będzie usytuowane. Wiadomo, że musi być zgodne z planami miasta dotyczącymi chociażby układu drogowego w tym miejscu. Na terenie zaplanowano m.in. parking. Kolej zastrzegła, że w nowym budynku swoje miejsce musi znaleźć kasa biletowa i mała poczekalnia. Jak mówił już wcześniej na łamach naszej gazety burmistrz Jacek Kowalski, chciałby, by pojawiło się w nim kino. Reszta zależy od wyobraźni projektantów.

Niewykluczone, że inwestycja będzie realizowana na zasadzie partnerstwa publiczno – prywatnego. Firmy, chcące wybudować nowodworskie centrum przy Morawicza, mają czas na składanie ofert do 30 lipca tego roku.
Sławomir Robakiewicz

http://www.nowodworska.net/index.php?op ... Itemid=152

Słowo komentarza.
Miasto posiada już ten teren (dzierżawa na czas nieokreślony). Problemem jest znalezienie inwestora. Do 30 lipca podobno się nie znalazł. Jednak w tym czasie trwały nieoficjalne rozmowy z niejednym inwestorem miejscowym i pozamiejscowym. Już raz krążyła plotka, że firma Banaszek jest zainteresowana inwestycją. Jak na razie okazało się, że chyba się rozmyślili. A teraz usłyszałem, że jedna z sieci hipermarketów jest zainteresowana budową centrum w tym miejscu. I moim zdaniem to najlepsze wyjście, żeby centrum w końcu powstało.
Oby nie okazało się to znów plotką. Może by zadać pytanie burmistrzowi? ;)

I niech się nie wykręca, że to przez PKP, bo umowa dzierżawy jest.
mieszkaniec_OM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 117
Rejestracja: 26 Lis 2010, 11:35

Re: Centrum Handlowe w miejscu Dworca Głównego

Postprzez tk28 » 21 Lut 2011, 22:20

Wiesz mnie się zdaje, że sama umowa o dzierżawę też jest informacją nie sprawdzoną i nie pewną w 100%-ach tak jak cała ta inwestycja. Potrzebna byłaby jakaś dokumentacja to stwierdzająca a nie artykuł w lokalnej gazecie być może wyssany z palca z domieszką plotek. Kolejny supermarket :?: A po co ich aż tyle i to w dodatku przy Kauflandzie :?: W naszym małym miasteczku aż tyle ich nie potrzeba żeby budować obok siebie, dla mnie to jakiś poroniony pomysł. Na kino się zgodzę ale takie z prawdziwego zdarzenia a nie na sale z krzesłami :P Miasto musi liczyć się z tym, że mogą być straty przy takiej małej liczbie ludności, oczywiście będą przyjezdni ale nie łudźmy się aż tak bardzo, że będą woleli przyjechać tu niż do Warszawy. Według mnie PKP chce się pozbyć dworca i kosztów idących z jego utrzymaniem a wielu ludzi uważa, że dworzec zaprojektowany przez Arseniusza Romanowicza powinien zostać wyremontowany :!: Budować można obok, z jednej i z drugiej strony dworca.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Centrum Handlowe w miejscu Dworca Głównego

Postprzez ninel » 21 Lut 2011, 22:23

mieszkaniec_OM napisał(a):optymalnie byłoby dojście w stylu Warszawy Wileńskiej

Chyba sobie kpisz - dojście na perony na Dworcu Wileńskim można nazwać w każdy sposób, tylko nie to, że jest „optymalne”. Chociażby dlatego, że dworzec oddalony jest w znacznym stopniu od przystanków komunikacji miejskiej.

Takie centra powstają w tej wielkości miastach, a przyszła stacja lotniskowej SKMki

ZTCW, ten co twierdził o jakiejś „lotniskowej SKM-ce”, zrobił wszystkich nas w balona. To ma być zwykłe połączenie Kolei Mazowieckich, a nie SKM…

Fantazjuję?

Oczywiście – znając życie, powstanie kolejny klockowaty barak, z kasą biletową upchniętą gdzieś w kącie na powierzchni paru metrów. A o P+R będzie można zapomnieć, bo „parking przeznaczony tylko dla klientów centrum handlowego”.

Dziękuję bardzo, uciekam gdzieś do Grodziska Mazowieckiego – miasta, które ma zaledwie 300 mieszkańców więcej od NDM, ale ma dworzec zadbany i nie chce go zamieniać na jakąś obskurną budę handlową, pociągi jeżdżące w szczycie 6 razy na godzinę i sprawną komunikację miejską.
Ať žije vláda! Ale za svoje.
ninel
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 130
Rejestracja: 12 Lis 2010, 13:51

Re: Centrum Handlowe w miejscu Dworca Głównego

Postprzez mieszkaniec_OM » 22 Lut 2011, 09:40

ninel napisał(a):
mieszkaniec_OM napisał(a):optymalnie byłoby dojście w stylu Warszawy Wileńskiej

Chyba sobie kpisz - dojście na perony na Dworcu Wileńskim można nazwać w każdy sposób, tylko nie to, że jest „optymalne”. Chociażby dlatego, że dworzec oddalony jest w znacznym stopniu od przystanków komunikacji miejskiej.

Piszę o optymalnym dojściu między peronami a Centrum Handlowym. Wg mnie idealnie.

ninel napisał(a):
Takie centra powstają w tej wielkości miastach, a przyszła stacja lotniskowej SKMki

ZTCW, ten co twierdził o jakiejś „lotniskowej SKM-ce”, zrobił wszystkich nas w balona. To ma być zwykłe połączenie Kolei Mazowieckich, a nie SKM…

SKMka kupuje tabor na to połączenie, więc ich też pewnie zrobili w balona;) Po drugie przewoźnik nie jest istotny, tylko umowa co do wspólnego biletu.

ninel napisał(a):
Fantazjuję?

Oczywiście – znając życie, powstanie kolejny klockowaty barak, z kasą biletową upchniętą gdzieś w kącie na powierzchni paru metrów. A o P+R będzie można zapomnieć, bo „parking przeznaczony tylko dla klientów centrum handlowego”.
Dziękuję bardzo, uciekam gdzieś do Grodziska Mazowieckiego – miasta, które ma zaledwie 300 mieszkańców więcej od NDM, ale ma dworzec zadbany i nie chce go zamieniać na jakąś obskurną budę handlową, pociągi jeżdżące w szczycie 6 razy na godzinę i sprawną komunikację miejską.

Grodzisk Maz. nie ma więcej mieszkańców ;) Chyba, że o kilka sztuk a niedługo przybędzie u nas kilka tysięcy na nowych osiedlach. Dworzec podobny do grodziskiego jest u nas w budowie, tylko za Narwią.
Zależy co rozumiesz przez "klockowaty barak". Dla niektórych CH Wileńska jest takim barakiem, a ja wolę coś takiego niż ciemny opuszczony dworzec zarośnięty krzakami, który wszyscy starają się omijać z daleka...

Co do postu tk28 to markety mają taką tendencję, że często powstają w tzw. dzielnicach handlowych jeden obok drugiego. Każdy market jest skierowany do trochę innego grona klientów (np. nieraz jeżdzę do Legionowa do Bomi, bo mają towary, których w innych sklepach nie znajdziesz). W Legionowie są dwa Kauflandy, Lidlów, Bomi i innych Biedronek bez liku, a zaczynają budować Centrum zbliżone wielkością do Arkadii.
A nawet zwykły market wolę w tym miejscu niż dalszą dewastację i degrengoladę tego miejsca. Poza tym market wielkości Kauflandu to ponad 100 nowych miejsc pracy, a gdyby było CH to kilkaset miejsc pracy.
A to, że rynek handlowy naszego miasta nie jest nasycony świadczy duże zainteresowanie tego typu inwestycjami. Market ma powstać również na terenach na tyłach BP, na Leśnej i w okolicy basenu.
mieszkaniec_OM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 117
Rejestracja: 26 Lis 2010, 11:35

Re: Centrum Handlowe w miejscu Dworca Głównego

Postprzez tk28 » 22 Lut 2011, 15:38

Nie porównuj dwa razy liczniejszego w ludność Legionowa, który systematycznie się rozrasta z Nowym Dworem, w którym od dziesiątek lat liczba ludności niewiele się zmienia. Miasto może się udławić w końcu tymi supermarketami, prywatne małe sklepiki splajtują a miasto bez nich będzie martwe. W przypadku NDM to we wszystkich obecnych supermarketach jest mydło i powidło więc nie mów o jakiejś różnorodności bo wszędzie jest to samo. Według mnie na chwilę obecną nie są potrzebne kolejne markety, myślałem o galerii handlowej ale takie coś też chyba nie będzie oblegane w tym mieście, u nas jedynie potrzebne jest coś w stylu Obi czy Leroy Merlin ale nie w samym centrum miasta.
tk28
Dobroczyńca
Dobroczyńca
 
Posty: 1749
Rejestracja: 10 Lis 2010, 15:06
Miejscowość: NDM
Płeć: mężczyzna

Re: Centrum Handlowe w miejscu Dworca Głównego

Postprzez ninel » 22 Lut 2011, 16:03

mieszkaniec_OM napisał(a):SKMka kupuje tabor na to połączenie

Tylko że na jedyne lotnisko na jakie pociągi SKM Warszawa dojadą, to na Okęcie…

Grodzisk Maz. nie ma więcej mieszkańców ;)

No to punkt się tyczy tym bardziej.

Dla niektórych CH Wileńska jest takim barakiem

No bo jest.

W Legionowie są dwa Kauflandy, Lidlów, Bomi i innych Biedronek bez liku, a zaczynają budować Centrum zbliżone wielkością do Arkadii.

No i niech se to Legionowo buduje centra handlowe, a z Nowego Dworu – wynocha.

A nawet zwykły market wolę w tym miejscu niż dalszą dewastację i degrengoladę tego miejsca. Poza tym market wielkości Kauflandu to ponad 100 nowych miejsc pracy

…kosztem jakichś, no, pewnie 150 miejsc pracy zlikwidowanych w wyniku szerzenia się tej zarazy po kraju.
Ať žije vláda! Ale za svoje.
ninel
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 130
Rejestracja: 12 Lis 2010, 13:51

Re: Centrum Handlowe w miejscu Dworca Głównego

Postprzez rather » 22 Lut 2011, 18:30

Warto mieć też świadomość, że duże sieci nie inwestują zysków na miejscu tylko przekazują do spółki - matki. W przeciwieństwie do lokalnych, drobnych sklepikarzy, którzy zarobione pieniądze wydają i inwestują w mieście. Niestety obiekty handlowe lub galerie handlowe są dobrze widziane w miastach takich jak nasze, bo przez lokalną ludność są traktowane bardziej jako obiekty rozrywkowe. Współczesny model spędzania wolnego czasu z rodziną lub kolegami to kurs po sklepach powiązany z wizytą w fast foodzie, niestety.

Może warto zapytać co nam da galeria handlowa - oprócz tego, że "będzie gdzie pójść". Jaka będzie jej funkcja miastotwórcza? Co pozytywnego da naszej społeczności? Zdecydowanie lepszy byłby sensowny park z wielkim trawnikiem, z drobnymi sklepikami, usługami, kawiarniami, jakimś torem skajtowym albo czymś innym co przyciągnęłoby dzieciaki. Po to żeby ludzie mogli spędzić trochę czasu w swoim towarzystwie, a nie w towarzystwie galerii handlowej :(
A ponadto uważam, że Straż Miejska powinna zostać zlikwidowana!
dietetyk Legionowo
Awatar użytkownika
rather
Administrator
Administrator
 
Posty: 5959
Rejestracja: 01 Paź 2010, 12:10
Miejscowość: Osiedle Młodych
Płeć: mężczyzna

Re: Centrum Handlowe w miejscu Dworca Głównego

Postprzez Zbyszek » 22 Lut 2011, 20:48

mieszkaniec_OM napisał(a):A to, że rynek handlowy naszego miasta nie jest nasycony świadczy duże zainteresowanie tego typu inwestycjami. Market ma powstać również na terenach na tyłach BP, na Leśnej i w okolicy basenu.


czy to jakieś konkretne plany ?
z tego co wiem to teren za BP ma przeznaczenie pod zabudowę jednorodzinną do 2 kondygnacji , coś sie zmieniło w tym temacie?

a tak poza tym to myślę ,że najlepiej wszędzie postawić "market" - mamy przecież jeszcze targowisko , plac solny , rewitalizowany park a na OM też by się parę placyków znalazło, jest też dębinka, i parę boisk asfaltowych , i wprowadzić obowiązkowe wizyty po groźbą kary administracyjnej
Ostatnio edytowany przez mcba, 22 Lut 2011, 21:14, edytowano w sumie 1 raz
Powód: poprawiłem cytowanie i przypominam po raz, któryś, że do cytowania służy taki magiczny przycisk z napisem "cytuj", który widnieje pod postem, z którego fragment chcemy cytować ... pozdrawiam //mcba
Zbyszek
 

Re: Centrum Handlowe w miejscu Dworca Głównego

Postprzez mieszkaniec_OM » 23 Lut 2011, 08:08

Już kiedyś była chyba taka dyskusja na forum miejskim.

Może ktoś powiedzieć o ile zmniejszyła się liczba sklepów w NDM po otwarciu Kauflandu? Te 150 osób zwolnionych to dopiero fantazje, bo niewiele więcej pracuje we wszystkich małych sklepach w NDM. Ja zauważyłem tylko, że zdecydowanie mniej osób jeździ do Auchan na zakupy. Kiedyś pod Auchanem to prawie co drugi-trzeci samochód miał tablice WND, a do autobusów zawsze przy Auchan wsiadało masę ludzi z siatami. Teraz wielu z nich ma bliżej na zakupy i może więcej zaoszczędzić.

Ja kojarzę na pewno kilka nowo otwartych sklepów w okolicy. Mogę zacząć podawać przykłady. Może na Osiedlu "w pewnym Samie niedaleko Żabki" ruch spadł, ale to głównie przez otwarcie na osiedlu nowych sklepów (nocnego i Żabki). Zresztą ten Sam stosuje strategię wykupywania danego towaru w Kauflandzie a potem sprzedawania znacznie drożej u siebie (sam kiedyś widziałem właścicieli i znajomi opowiadali), ponadto ceny na półkach bardzo często nie zgadzały się z tym co trzeba było zapłacić w kasie. Dlatego mam uraz do tego sklepu, wolę iść do Kauflandu. Tam chociaż ceny mogę sprawdzić w czytniku.

Co do spędzania wolnego czasu to nie zmienimy świata, tak jest, że ludzie wolą spacerować w galeriach niż po ulicach, zresztą u nas nie ma nawet żadnego deptaka :/ I jeśli nie będzie tej galerii u nas to pojadą do Legionowa lub Warszawy. Podobnie ludzie z Zakroczymia, Pomiechówka, Nasielska. A jeśli powstanie u nas Galeria z dużym marketem to sporo z tych ludzi przyjedzie do Nowego Dworu i tutaj zrobi zakupy w galerii, ale też przy okazji wybierze się na basen, do ośrodka kultury wstąpi na gofra czy kawę itp.

Zbyszek napisał(a):
mieszkaniec_OM napisał(a):A to, że rynek handlowy naszego miasta nie jest nasycony świadczy duże zainteresowanie tego typu inwestycjami. Market ma powstać również na terenach na tyłach BP, na Leśnej i w okolicy basenu.

czy to jakieś konkretne plany ?
z tego co wiem to teren za BP ma przeznaczenie pod zabudowę jednorodzinną do 2 kondygnacji , coś się zmieniło w tym temacie?
a tak poza tym to myślę ,że najlepiej wszędzie postawić "market" - mamy przecież jeszcze targowisko , plac solny , rewitalizowany park a na OM też by się parę placyków znalazło, jest też dębinka, i parę boisk asfaltowych , i wprowadzić obowiązkowe wizyty po groźbą kary administracyjnej

Teren za BP ma przeznaczenie po obiekty handlowo - usługowe wielkopowierzchniowe. Dalej wzdłuż Morawicza w kierunku stacji jest przeznaczenie o którym piszesz (pod domy jednorodzinne). Dlatego kiedyś na forum miejskim była dyskusja czy miejsce przy takich obiektach handlowych nie jest lepsze na osiedle niewysokich bloków...

Wierzysz w to, że miasto za BP albo w innym zakrzaczonym miejscu coś zbuduje? Jedyna szansa na ucywilizowanie tych rejonów między BP a szpitalem to budowa obiektów handlowych. Dopóki nie było Kaufandu nawet w dzień aż strach było chodzić z Osiedla ul. Morawicza, bo było ciemno, pełno zarośli i nieciekawe grupy się włóczyły. Teraz jest dużo bezpieczniej i wygodniej, bo na zakupy nie trzeba jeździć do Auchan.
W okolicy basenu ma być market, ale z tego co słyszałem to mniejszy.
Po prostu większość woli teraz iść na zakupy do większego samu niż do podwórkowego sklepu pani Krysi;) Chyba, że pani Krysia potrafi zawalczyć o klienta i takich sklepów dobrze zarządzanych, którym markety u nas nie zagrażają trochę jest. I dopóki nie będzie galerii dla mieszkańców Płońska, Płocka, Ciechanowa czy Legionowa będziemy postrzegani jako "dziura", bo dobrze zaprojektowana galeria stanowi dobrą wizytówkę miasta.

tk28 napisał(a):Nie porównuj dwa razy liczniejszego w ludność Legionowa, który systematycznie się rozrasta z Nowym Dworem, w którym od dziesiątek lat liczba ludności niewiele się zmienia. (...) W przypadku NDM to we wszystkich obecnych supermarketach jest mydło i powidło więc nie mów o jakiejś różnorodności bo wszędzie jest to samo. Według mnie na chwilę obecną nie są potrzebne kolejne markety, myślałem o galerii handlowej ale takie coś też chyba nie będzie oblegane w tym mieście, u nas jedynie potrzebne jest coś w stylu Obi czy Leroy Merlin ale nie w samym centrum miasta.

Obi czy Leroy są miastotwórcze chyba głównie w tym sensie,że generują znacznie większy ruch w mieście i chyba wystarczy, że mamy OBI w Jabłonnej.
Legionowo raczej nie przekroczy granicy 55-60 tysięcy mieszkańców., bo nie ma gdzie się rozwijać, chyba, że wchłonie Jabłonną... NDM ma jeszcze sporo terenu w rejonie ul. Leśnej, gdzie mogą duże osiedla powstać. Zresztą 2010 i 2011 to lata, kiedy będzie oddanych stosunkowo do poprzednich lat bardzo dużo mieszkań w NDM i liczba mieszkańców może nagle skoczyć powyżej 30 tysięcy.
mieszkaniec_OM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 117
Rejestracja: 26 Lis 2010, 11:35

Re: Centrum Handlowe w miejscu Dworca Głównego

Postprzez Zbyszek » 23 Lut 2011, 15:14

nie bardzo wyobrażam sobie tą zabudowę jednorodzinną w sąsiedztwie marketu za BP
choć bezpośrednie sąsiedztwo kostnicy byłoby dodatkową atrakcją dla kupujących,a też rodziny zmarłych miałyby blisko po kiełbaskę , flaszeczkę i chlebek

a co do burzenia budynku dworca - to oczywiście zgadzam się ,że należy natychmiast wyburzyć wszelkie przestarzałe i nieużyteczne budowle - zaraz po dworcu : stary kościół i większość zabudowań fortecznych ( chyba ,że planujemy jakieś oblężenie w dającej sie określić przyszłości )

oczywiście uzyskane w ten sposób tereny można by przeznaczyć na nowe markety ( teren po kościele wraz z połacią ziemi wzdłuż ul Paderewskiego byłby idealnym miejscem na galerię handlową - taki zawinięty pasaż )
Zbyszek
 

Re: Centrum Handlowe w miejscu Dworca Głównego

Postprzez mieszkaniec_OM » 23 Lut 2011, 20:40

Zbyszek napisał(a):nie bardzo wyobrażam sobie tą zabudowę jednorodzinną w sąsiedztwie marketu za BP
choć bezpośrednie sąsiedztwo kostnicy byłoby dodatkową atrakcją dla kupujących,a też rodziny zmarłych miałyby blisko po kiełbaskę , flaszeczkę i chlebek.
a co do burzenia budynku dworca - to oczywiście zgadzam się ,że należy natychmiast wyburzyć wszelkie przestarzałe i nieużyteczne budowle - zaraz po dworcu : stary kościół i większość zabudowań fortecznych ( chyba ,że planujemy jakieś oblężenie w dającej sie określić przyszłości )
oczywiście uzyskane w ten sposób tereny można by przeznaczyć na nowe markety ( teren po kościele wraz z połacią ziemi wzdłuż ul Paderewskiego byłby idealnym miejscem na galerię handlową - taki zawinięty pasaż )


Wyczuwam nutkę ironii. Nikt tu nie mówi o budowaniu wszędzie marketów. W mieście są osoby które chcą zamiast parków zrobić nowe betonowe parkingi, więc na markety miejsca nie starczy;)
Mój poprzedni post miał przede wszystkim pokazać, że markety nie są jakimś złem absolutnym, a wręcz dużym ułatwieniem i oszczędnością dla naszych kieszeni. A żyjemy w gospodarce rynkowej i każdy, czy prowadzi mały sklepik, czy też duży sklep może walczyć o klientów i może się utrzymać. Nie podoba mi się tylko konkurencja w stylu tego sklepu o którym wspomniałem - wykupywanie towarów w Kauflandzie i sprzedawanie po znacznie wyższych cenach, nie mówiąc już o sprzedawaniu przeterminowanych towarów i oszukiwaniu na cenach. Takiemu sklepowi życzę szybkiego bankructwa.
I nie bójmy się, że wszędzie będzie hipermarket, bo to się po prostu nie opłaci. Ale nie dajmy się też lobby kupców z Nowego Dworu, którzy nie chcą dopuścić do wejścia jakiejkolwiek konkurencji. Gdyby powiodły się ich protesty nie byłoby Kauflandu ani Żabek ani Lidla, a ludzie liczący się z pieniędzmi musieliby robić zakupy w Auchan w Warszawie. W tej chwili zarówno markety jak i mniejsze sklepiki w Nowym Dworze nie mogą narzekać na kiepskie obroty, wystarczy się wybrać w tygodniu po 16 lub w sobotę i niedzielę do sklepu... kolejki jak za komunizmu;)

Co do ironii poprzedniego postu to wyjaśniam: od BP do kostnicy to jest kawałek, zresztą po przebudowie szpitala układ może się znacznie zmienić. Ja też nie widzę miejsca przy Morawicza dla domów jednorodzinnych. Ulica Morawicza powinna być moim zdaniem ulicą handlową skupiającą największe obiekty handlowe, a jednocześnie łącznikiem pomiędzy rozerwanymi częściami miasta.

Chcesz zostawić dworzec? Ok, tylko obawiam się że remont pochłonie niewiele mniej niż budowa nowego obiektu. Widziałeś jak wyglądał dworzec Wileński przez zagospodarowaniem? Ta inwestycja jest w Polsce przytaczana jako jedna z nielicznych wzorcowych inwestycji tego typu w dobrej współpracy kolei i prywatnego inwestora. porównaj dworzec Zachodni z dworcem Wileńskim to zrozumiesz i powiedz z którego chciałbyś korzystać. A Zachodni to chyba podobny styl jak nasz dworzec.
mieszkaniec_OM
Aktywny Użytkownik
Aktywny Użytkownik
 
Posty: 117
Rejestracja: 26 Lis 2010, 11:35

Re: Centrum Handlowe w miejscu Dworca Głównego

Postprzez Zbyszek » 23 Lut 2011, 21:33

dla mnie teren między ulicą Morawicza i szpitalem jest jednym z ostatnich w mieście terenów na w miarę atrakcyjne lokalizacyjnie małe osiedle domków
natomiast wielki potencjał handlowy to ja widzę w ulicy Paderewskiego
natomiast zupełnie bez sensu wydaje mi sie kumulowanie dużych obiektów handlowych
a jeżeli już to świetne miejsce na market jest po drugiej stronie obwodnicy

co do dworca - wszystko jest rzeczą gustu - mi sie bardziej podoba nasz dworzec , choć wymaga renowacji - podobnie jak inne stare obiekty

też nie lubię nowodworskich sklepikarzy , ale markety nie rozwiązują tak naprawdę tego problemu tylko pogłębiają
Zbyszek
 

Następna

Wróć do Nasze miasto

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 8 gości

cron